HTML5 עדיין בשלבי פיתוח, אולם, כל איש קידום אתרים מנסה להביט קדימה אל עבר העתיד ולנסות להבין איך השינוי ישפיע על קידום אתרים אורגני בכלל. נכון ששינוי זה ישפיע בראש ובראשונה על מפתחי האינטרנט ועל מעצבי האינטרנט הרבה יותר מאשר אנשי קידום האתרים, אך עדיין, זה לא נכון לומר ששינוי זה לא ישפיע על קהילת מקדמי האתרים.

אז מה חדש ב-HTML5 ?
HTML5 ליווה בדרך את כל שינויי האינטרנט ולאט לאט נוספו המון תגיות חדשות ושימושיות. בהצצה חטופה, נראה כאילו HTML5 מתקדם לכיוון של שפות תכנות מן השורה, אולם למעשה בפועל זה לא כך; HTML5 עדיין שפה מבוססת xml. התגיות החדשות שנוספו יכולות לגרום לשפה להיראות הרבה יותר מסובכת מגרסאותיה הקודמות, אולם בפועל זה לא כך.
HTML5 לא שונה בהרבה מ-HTML4. אחד מהרעיונות הבסיסיים בפיתוח HTML5 היה להבטיח את ההתאימות לגרסאות הקודמות של השפה ומכיוון ש- HTML5 היא לא שפה שפותחה מההתחלה אלא קיימת על גירסאות קודמות של השפה, כל מי שדואג לכך שיצטרך ללמוד את השפה מחדש, יכול להפסיק לדאוג.

כיצד השינויים ב- HTML5 ישפיעו על קידום אתרים?
אלו מביניכם שמקדמים אתרים למחייתם לבטח מתעניינים רק בשינויים של HTML5 אשר ישפיעו על עבודת קידום אתרים אורגני במנועי החיפוש, להלן כמה מהשינויים הללו:
1. שיפור חלוקת סגמנטציה של אלמנטים וזואליים ומבניים בעמוד האינטרנט- מנועי החיפוש נעשים חכמים יותר עם הזמן, וישנן הרבה סיבות להאמין שכבר עכשיו מפתחי מנועי החיפוש עובדים על שיפור סגמנטציית העמוד. בעיקרון הכוונה לסגמנטציית עמוד היא שהעמוד מחולק לכמה איזורים נפרדים כגון: תוכן, תפריטים, headers, פוטר, לינקים וכו’. וחלקים אלו מיוחסים כנפרדים אחד מהשני. כיום, לוובמאסטר אין דרך לומר למנוע החיפוש איך לחלק את העמוד – דבר שהשתנה ב-HTML5.

2. תגית חדשה <article>- תגית חדשה זו היא כנראה אחד התוספות הכי חשובות מנקודת מבט של קידום אתרים. תגית זו מאפשרת לסמן חלקים נפרדים בבלוגים או מגזינים. למעשה כאשר כתבה תהיה בתוך תגית זו, קוד ה-HTML יהיה נקי הרבה יותר מכיוון שזה יפחית את השימוש בתגיות <div>. ובנוסף עוד יתרון מבחינת קידום אתריםהוא שמנועי החיפוש יתנו משקל  רב יותר לטקסט אשר בתוך תגיות אלו מאשר לשאר הטקסט בעמוד כולו, בצורה כזו עבודת קידום האתרים תהיה הרבה יותר אפקטיבית מבחינת העלאת תכנים למטרות הקידום.

3. תגית חדשה <section> – תגית זו נועדה על מנת לזהות אזורים נפרדים בעמוד אינטרנט מסויים. היתרון השימושי בתגית זו הוא היכולת להשתמש ב- HTML heading לכל חלק בנפרד. כמו בתגית <article> מבחינת קידום אתרים, ניתן להניח שמנועי החיפוש יתנו את תשומת הלב שלהם לתוכן בכל חלק נפרד של עמוד האינטרנט. לדוגמא: אם מקדמים ביטוי או מילה מסויימת בעמוד מסויים, ואלו נמצאות בתוך חלק מסויים בעמוד – מנועי החיפוש יתנו דגש רב יותר לצפיפות המילים בתוך האזור הספציפי מאשר למילה מסויימת אשר מפוזרת בכל העמוד.

4. תגית חדשה <header> – התגית הזו שונה מהתגית <head> ותגית זו היא ברכה לקידום אתרים מכיוון שהיא נותנת גמישות רבה בכל הקשור לתחום קידום אתרים בכלל. תגית זו מאוד דומה במהותה לתגית <h1>, אולם השינויים העיקריים בין התגיות הם שבתגית <header> ניתן להכניס המון אלמנטים כמו H1,H2,H3, פסקה שלמה או טקסט, קידודים מסובכים וארוכים של לינקים (דבר אשר נחשב יקר ערך מאוד מבחינת קידום אתרים) וכו’.

5. תגית חדשה <footer> –  תגית זו אולי נראית לא כל כך מועילה אולם היא מאפשרת לכלול מידע אשר יכול להיות שימושי ובעל ערך לצרכי קידום אתרים. תגית <header> ותגית <footer> יכולים להופיע כמה פעמים בעמוד מסויים, כלומר – ניתן להכניס את התגיות הללו בחלקים שונים של העמוד, דבר אשר מקנה גמישות רבה בכל הקשור לקידום אתרים.

6. תגית חדשה <nav> –  ניווט באתר ככלל ובעמוד מסויים כפרט הוא אחד הפקטורים הכי חשובים בקידום אתרים וכל דבר אשר מקל על הניווט לגולש ומשפיע עליו לטובה מבורך בעולם קידום האתרים. התגית החדשה הזו משמשת בעיקר כדי לסמן ולזהות אוסף של לינקים המקשרים לעמודים אחרים.

כמו שניתן לראות, התגיות החדשות נוספו לטובת מבנה העמוד וכל פרט בנפרד בעמוד, כלומר לכל חלק בעמוד יש התגית שלו – דבר המקנה גמישות רבה באופטימיזציית העמוד. כמובן שקיימות תגיות נוספות חשובות לא פחות ב – HTML5 ואלו העיקריות שבהן אשר משפיעות על עולם קידום האתרים (חשוב לציין שישנן עוד כמה תגיות אשר משפיעות על קידום אתרים אולם אלו שמצויינות כאן הן החשובות שבהן).

נכון להיום HTML5 עדיין רחוקה יחסית כדי שהיא תהיה שימושית ונפוצה. ברגע שיותר ויותר עמודים ואתרים באינטרנט יתחילו להשתמש בשפה זו, מנועי החיפוש יתחילו לשים לב בהתאמה, ורק אז יהיה ניתן לראות בוודאות איך מנועי החיפוש יתייחסו ל – HTML5  וכיצד דבר זה ישפיע על קידום אתרים. דבר נוסף הוא שיקח קצת זמן עד אשר דפדפני הגלישה באינטרנט יתחילו להתאים את עצמם ל – HTML5, ועד אז זה בטוח להשתמש ב- HTM4 ללא חששות תאימויות וכדומה.

לסיום, ברגע ש- HTML5 תיכנס לשוק ותהיה נפוצה, היא תשלוט באינטרנט בשנים שיבואו ולכן כל מי שמתעסק בתחוםקידום אתרים אורגני חשוב שיעקוב אחר השינויים וילמד את השפה כדי להתאים את עצמו לשוק.